Aktualności - Oświęcim

2 Kwietnia - Międzynarodowy Dzień Książki Dziecięcej.

02.04.2012
0 0 0 5
Oświęcim

2 kwietnia to dzień, w którym na całym świecie obchodzi się Międzynarodowy Dzień Książki Dziecięcej. Organizowany jest od 1967 roku przez IBBY (Międzynarodową Radę ds Książek dla Młodych). Przypada on w dzień urodzin baśniopisarza H. Ch. Andersena. Organizatorami święta są kolejno kraje członkowskie IBBY. Każdy kraj ustala hasło dnia oraz wykonuje okolicznościowy plakat. W roku ubiegłym Dzień Książki Dziecięcej organizowała Estonia, a w tym roku zaszczyt ten przypadł Meksykowi.


 


W naszej bibliotece ochodzimy ten dzień po raz pierwszy. Już z samego rana spotkaliśmy się z naszymi najmłodszymi czytelnikami, czyli dziećmi z miejscowego przedszkola. Zorganizowaliśmy dla nich poranek literacko - filmowy, podczas którego maluchy mogły pooglądać na "dużym ekranie" bajkę o Reksiu. Każde dziecko otrzymało kolorowy balonik na pamiątkę spotkania z książką.


 


Potem przyszła kolej na nieco starszych czytelników książki dziecięcej. Klasy trzecie, ze Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Grojcu, pod opieką p. Małgorzaty Chwierut i p. Małgorzaty Semik, przybyły na spotkanie z krakowskim ilustratorem książek dla dzieci, Łukaszem Zabdyrem. Z literek, kółeczek, kreseczek i trójkącików dzieciaki, pod okiem rysownika, wyczarowywały prawdziwe dzieła sztuki. Warsztaty spotkały się z dużym aplauzem wśród dzieci. Dla każdego z osobna ilustrator wykonał rysunek na życzenie, z pamiątkową dedykacją.


 


Tegoroczne przesłanie święta brzmi: Pewnego razu, była sobie historia, którą opowiadał cały świat. Zastosujmy się więc do tej maksymy - czytajmy książki i przekazujmy dalej ciekawe historie.


 


 


 


 


 


 


Autor: KaBa

Zdjęcia