Aktualności - Stary Sącz

IPN chce stworzyć mapy polskich mogił i miejsc pamięci na Wschodzie

10.07.2019
0 0 0 0
Stary Sącz

Instytut Pamięci Narodowej pracuje nad stworzeniem mapy polskich mogił i miejsc pamięci na Wschodzie. Eksperci tworzą zbiór w oparciu o dokumenty archiwalne, korzystają z relacji, akt śledztw, opracowań i książek. Prace nad stworzeniem bazy rozpoczęły się w 2016 roku i potrwają jeszcze kilka lat.


Finalnie powstać ma internetowa baza polskich miejsc pamięci i mogił na Wschodzie, która będzie ogólnodostępna.


Oprócz zbrodni OUN-UPA na Polakach, zbiór obejmie miejsca pamięci od 1917 roku. Między innymi ofiary wojny 1919-1920, Września 1939 na Kresach Wschodnich oraz totalitaryzmów – sowieckiego i niemieckiego w latach 1939-45.


Szef Wydziału Kresowego IPN dr Leon Popek wskazał, że mapa uporządkuje miejsca pamięci Polaków.– Przez ostatnich 30 lat ciągle poruszamy się w bardzo ogólnych informacjach. Jeśli ktoś zapyta, ile jest tych dołów śmierci, odpowiemy: „nie wiemy”, bo nikt nie podał tych informacji. Jeśli ktoś zapyta, ile jest miejsc pamięci, gdzie leżą Polacy, to odpowiemy: „nie wiemy”. Chcemy, żeby to było bardzo profesjonalne. Chcemy, by wtedy, kiedy ta mapa zostanie udostępniona do wglądu, rodziny będą mogły szukać swoich krewnych przez nazwiska, miejscowości – podkreślił dr Leon Popek.Władze Ukrainy już od dłuższego czasu blokują ekshumacje Polaków – ofiar ludobójstwa OUN-UPA na Wołyniu i w Małopolsce Południowo-Wschodniej. Zakaz oznacza, że IPN nie może podjąć żadnych prac poszukiwawczych na terenie państwa ukraińskiego.


RIRM


Źródło: radiomaryja.pl, 9


Autor: mj