Aktualności - Stary Sącz

Papież Franciszek: Chrystus otwiera nam przejście przez morze naszych lęków i daje nam prawdziwą wolność

13.09.2018
0 0 0 0
Stary Sącz

Chrystus otwiera nam przejście przez morze naszych lęków i daje nam prawdziwą wolność – powiedział podczas audiencji ogólnej Ojciec Święty Franciszek.


Podczas audiencji ogólnej Papież kontynuował dziś cykl katechez o Bożych przykazaniach. W kontekście trzeciego przykazania Ojciec Święty Franciszek mówił o sensie odpoczynku i prawdziwej wolności, będącej darem Pana Jezusa.


Papież wskazał, że z definicji to niewolnicy nie mogą odpoczywać, a dziś istnieje wiele rodzajów zniewolenia, zarówno zewnętrznego, jak i wewnętrznego.


Ojciec Święty Franciszek wskazał, że potężnym zniewoleniem jest niewolnictwo własnego „ja”.


Ego może stać się oprawcą torturującym człowieka gdziekolwiek się znajdzie i powodującym u niego najgłębszy ucisk, który nazywa się „grzechem” – powiedział Papież.


Dlatego prawdziwą wolność można odnaleźć tylko w Bożym Miłosierdziu, które wyzwala człowieka.– Ego mówi, że chce tego, tamtego, wszystkiego, co ważne dla mnie, poza granicami przykazań, poza miłością innych. Tylko ja – to jest grzech. Ego wyraża się w tym, że człowiek jest zachłanny, pożądliwy, chciwy, porywczy, zazdrosny, leniwy pyszałek – tacy ludzie to są niewolnicy swoich wad, które ich tyranizują i dręczą – podkreślił Papież.Ojciec Święty pozdrowił też pielgrzymów zgromadzonych na pl. św. Piotra. Do Polaków powiedział:– Dzisiaj w liturgii obchodzimy wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi. Tak wiele ludzkich losów, nadziei i łez splatało się z Jej Imieniem w historii świata. Także dzisiaj łączy Ona w modlitwie miliony serc, które oddają Jej hołd, błagają o wstawiennictwo, o pomoc i ratunek. Matka Boża w niebezpieczeństwach zawsze broni wiary i Kościoła. Oddając cześć Imieniu Maryi dziękujmy za Jej obecność w życiu Kościoła i każdego z nas. Zawierzając was Matce Bożej, z serca wam błogosławię – mówił Ojciec Święty Franciszek.RIRM


Źródło: radiomaryja.pl, 12 września 2018


Autor: mj