Aktualności - Stary Sącz

Prognozy Komisji Europejskiej korzystne dla Polski

13.05.2019
0 0 0 0
Stary Sącz

Polska bez euro jest w czołówce najszybciej rozwijających się krajów w Unii Europejskiej. Podczas gdy Komisja Europejska podwyższa prognozy wzrostu PKB dla Polski, obniża je dla obszaru wspólnej waluty.


Według prognoz Komisji Europejskiej w tym roku gospodarka Polski będzie rozwijać się w tempie 4,2 proc.– Mamy pchanie tym silnikiem popytowym, natomiast czekamy na wzrost inwestycji prywatnych – tłumaczy dr Jerzy Michałowski, ekonomista z KUL.Gospodarka przyspiesza także za sprawą całego pakietu socjalnego, tzw. piątki PiS – dodaje ekonomista Mariusz Kękuś.


– Będziemy bardzo wysoko, według tych prognoz będziemy drugą gospodarką, jeśli chodzi o wzrost gospodarczy w Unii Europejskiej – wskazuje.


Drugą tzn. za Maltą.– To jest tempo, którego większość krajów nie tylko w Europie, ale i na świecie mogłaby sobie życzyć – podkreśla dr Marian Szołucha, ekonomista z Akademii Finansów i Biznesu Vistula.To tempo dziś jest nieosiągalne dla strefy euro – dodaje dr Marian Szołucha.– Tylko kilka krajów członkowskich strefy euro, czerpie korzyści z tego, że ten pieniądz w ogóle w obiegu gospodarczym istnieje, na czele z Niemcami – akcentuje ekspert.Tracą inne wielkie gospodarki, w tym Francja. Według prognoz Komisji Europejskiej, strefa euro w tym roku będzie rozwijać się w tempie 1,2 proc. O ile w przypadku Polski prognoza idzie w górę, to w przypadku obszaru wspólnej waluty – spada.– Mogą przystępować do takiej unii monetarnej kraje, które są na podobnym poziomie rozwoju gospodarczego – mówi ekonomista Mariusz Kękuś.Dlatego prezes PiS Jarosław Kaczyński przypomniał w Szczecinie, że dziś euro nie leży w interesie Polski.– Złotówka to jest taka ochrona, ochrona naszej gospodarki. I my musimy być na poziomie Niemiec, żeby się tej złotówki pozbyć – wskazywał prezes PiS.– Polska, dopóki nie osiągnie poziomu rozwoju strefy euro, korzysta na tym, czyli ma więcej korzyści niż strat z tego, że jest poza strefą euro – akcentuje dr Jerzy Michałowski.W Hiszpanii wejście do strefy euro spowodowało załamanie na rynku nieruchomości.– Przykład takich państw jak Hiszpania pokazuje, że nierozważne wejście do strefy euro może powodować różnego rodzaju problemy – podkreśla Mariusz Kękuś.Dlatego to, że Polska rozwija się tak szybko, to także efekt wewnętrznych czynników, siły własnej.– Która pozwala nam stopniowo uniezależniać się od zagranicy, zwłaszcza od Niemiec – wskazuje dr Marian Szołucha i tłumaczy, że właśnie przez to w momencie, gdy gospodarka Niemiec gwałtownie spowalnia nasz wzrost gospodarczy utrzymuje się na solidnym poziomie.TV Trwam News/RIRM


Źródło: radiomaryja.pl,


Autor: mj