Aktualności - Stary Sącz

Wiceszef MEN: W 2019 roku udało się m.in. wprowadzić nowe rozwiązania dotyczące szkolnictwa zawodowego

29.12.2019
0 0 0 0
Stary Sącz

Koniec roku to dobry czas na podsumowania. Podsumowanie tego, co udało się zrobić w polskiej oświacie, dokonała wiceminister edukacji narodowej Iwona Michałek.


Sprawna rekrutacja do szkół średnich, załagodzenie sporu ze związkami zawodowymi, a także zapowiedź podwyżek nauczycieli – to według wiceszefowej resortu edukacji narodowej niektóre z istotnych osiągnięć tego roku. W tym roku odbyła się także seria rozmów poświęconych edukacji w formie „okrągłych stołów”. To inicjatywa premiera Mateusza Morawieckiego, którą zrealizowało ministerstwo.


Wielu ostrzegało, że w tym roku system się załamie. Tak się nie stało – mówi Iwona Michałek.– Udało się dobrze, prawidłowo przeprowadzić egzaminy na wszystkich etapach. Udało się dobrze przeprowadzić rekrutację do szkół średnich. Dużo się mówiło, że to się nie uda, ale się udało. Udało się już wprowadzić nowe rozwiązania dotyczące szkolnictwa zawodowego. Tam uwolniliśmy etaty w zakresie przygotowania do zawodu. Szkoła może zatrudniać na umowę o pracę, niekoniecznie musi na umowę z Karty Nauczyciela. Udaje się powoli wprowadzać reformę, bo jak wiemy, wprowadzamy stopniowo tę reformę strukturalną – podkreśla Iwona Michałek.Wiceminister zaznacza, że w przyszłym roku resort chce położyć akcent na większe zaangażowanie rodziców w życie szkoły. To także potrzeba zachęcenia pracodawców do większej współpracy ze szkołami w ramach szkolnictwa zawodowego. W roku 2020 należy się także spodziewać odświeżenia przedmiotu, jakim jest przygotowanie do życia w rodzinie.


Zuzanna Dąbrowska/RIRM


Źródło: radiomaryja.pl, 29 grudnia 2019


Autor: mj